Close

Projekt MIKROSIECI PRĄDU STAŁEGO SIMES™ FIRMY WIBAR Z POLITECHNIKĄ WARSZAWSKĄ

Grupa technologiczna WIBAR (WIBAR-Instalacje Sp. z o. o. Sp. J. oraz WIBAR-Technology Sp. z o.o.) w ramach konsorcjum z Politechniką Warszawską (ISEP) rozpoczęła we wrześniu 2020 roku prace badawcze nad projektem SIMES™ (ang. Smart Integrated Modular Energy System). W oparciu o nowe technologie firma WIBAR podjęła się wyzwania, wprowadzając  na rynek rewolucyjnego PowerBoxa, opartego na koncepcji mikrosieci DC. SIMES™ to samodzielny modułowy system bloków przekształcania energii elektrycznej, umożliwiający budowę lokalnych sieci elektroenergetycznych prądu stałego (tzw. mikrosieci DC współpracującej z OZE). Główną zaletą systemu jest prosta i efektywna integracja źródeł, magazynów i odbiorników energii elektrycznej, które w modelu konwencjonalnym (mikrosieci AC), wymagałyby zastosowania dodatkowych stopni przekształcania prądu – AC/DC. SIMES to efekt synergii pomiędzy dynamicznie rozwijającą się firmą wykonującą kompleksowe prace instalacyjne w obiektach o zaawansowanej infrastrukturze technicznej – WIBAR Instalacje Sp. z o. o. Sp. J. a największą uczelnią techniczną w kraju – Politechniką Warszawską. Połączenie wieloletniego doświadczenia w działalności przemysłowej i ogromnego potencjału naukowego, czyni z systemu SIMES produkt o niespotykanych dotąd możliwościach technicznych i stanowi jednocześnie pierwszy tego typu produkt na rynku krajowym.

WIBAR-Technology Sp z o.o. ukończyła prace nad projektem EHES (Enhanced Hybrid Energy Storage), czyli inteligentnym, hybrydowym modułem zasilającym, służącym do ultraszybkiego ładowania urządzeń mobilnych wyposażonych w superkondensatorowy magazyn energii.
Opracowane urządzenie przekształtnikowe o bardzo dużej mocy impulsowej wykazuje w testach laboratoryjnych sprawności przekraczające 96%. Moduł umożliwia błyskawiczne ładowanie baterii superkondensatorów prądem sięgającym 300A. Przeprowadzone badania eksperymentalne w warunkach laboratoryjnych i przemysłowych, potwierdzają bardzo wyśrubowane parametry techniczne, nieosiągalne dla stosowanych dotąd systemów zasilania dla tego segmentu przemysłu. Napięcie wyjściowe może zmieniać się od 0V do 36V29V. Rekomendowane napięcie zasilania to 48V DC. Średni czas ładowania magazynu o pojemności 500F to zaledwie 45 sekund, co pozwala na ciągłą pracę odbiornika o mocy 250W przez ok 25 min.
Moduł jest częścią hybrydowego systemu zasilania urządzeń i maszyn jezdnych EHES.

Trud i zaangażowanie, które firma WIBAR zainwestowała w rozwój opisanych wyżej rozwiązań technologicznych związanych z magazynowaniem energii, został niejednokrotnie wyróżniony i  nagrodzony. W 2021 roku odebraliśmy kilka tytułów m.in. na Made In Poland 2021 oraz na Polskim Kongresie Przedsiębiorczości 2021!